نقد تبلیغات: سفر به دور دنیا با یک تراکنش

تیزر خوش آب و رنگ یک بانک خصوصی اخیرا بسیار پخش می شود و در آن، به شما وعده می دهند که شاید با استفاده از کارتخوان این بانک، برنده سفر به دور دنیا شوید.
البته کمپین تبلیغاتی استفاده از کارت خوان این بانک، که تجربه شخصی ام می گوید تا مدت ها فقط کارت بانک خودش را می پذیرفت، محدود یه یک تیزر نیست و چند روایت مختلف از برنده شدن و رفتن آدم های خوشبخت به دور دنیا در تیزرهای مختلف نمایش داده می شود.
مشکل اصلی در چنین تبلیغاتی که با جایزه های وسوسه کننده و هیاهویی پرحجم همراه اند، اعتمادسازی ست. بسیاری از سفارش دهندگلن آگهی، با وجود هزینه های زیاد و انرژی فراوانی که صرف تبلیغات می کنند، حواس شان به بعد از شروع کمپین تبلیغاتی نیست. شما وقت و هزینه زیادی برای تبلیغ کالا یا خدمتی می کنید، اما ممکن است حواستان به پشتیبانی واقعی بعد از هجوم تبلیغاتی نباشد. مثلا آیا این بانک خصوصی که به گمانم بسیاری از کسبه از کارتخوان آن ناراضی هستند و حتی بعید نیست همین نارضایتی علت این تبلیغات باشد (دارم تفسیر عامه را مثال می زنم!)، آیا برای دستگاه ها و تراکنش های خود فکر موثری کرده است؟ آیا این تبلیغات به اعتمادسازی اصلی که کمرنگ کردن همین نارضایتی کسبه است، کمکی خواهد کرد؟
بارها دیده شده که یک برند با وجود هجوم تبلیغات رسانه ای و محیطی، توانایی عرضه متناسب با بالا بردن حس نیاز مخاطبان را نداشته است؛ این عملا یعنی دور ریختن پول و زمان و انرژی برای چیزی که در ذهن شما بوده است و نتوانسته اید از آن به موقع استفاده کنید.
قبلا هم درباره تشخیص زمان مناسب شروع کمپین تبلیغاتی حرف زده ایم؛ بسیاری از برندها حتی با از دست دادن فرصت های تقویمی خوب برای تبلیغات، ترجیح می دهند تا زمان قوی تر شدن برای عرضه، از شروع تبلیغات خودداری کنند. گاهی بهترین کار، صبوری و انجام ندادن کار است!

این یادداشت در روزنامه‌ی امروز کسب‌وکار منتشر شده است.
http://biznews.ir/images/magazine/0008/files/atfl00000266-0014.pdf