هشت صبح ـ روزنامه‌ی هفت صبح ـ شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۲

اصل خبر این است:

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از نصب ماهانه ۱۰۰ کیوسک جدید روزنامه فروشی از پایان امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر طراحی و پیش تولید کیوسکهای جدید به پایان رسیده است.
به گزارش خبرنگار مهر، رضا قدیمی در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد نصب کیوسکهای جدید روزنامه فروشی افزود: طراحی دکه‌های روزنامه‌ فروشی نیاز به دقت فراوان داشت و باید با توجه به نیازهای روز جامعه نمونه برداری می‌شد و در حال حاضر نیز طراحی جدید آن به اتمام رسیده به طوریکه براساس برنامه ریزیهای انجام شده از نیمه سال جاری نصب کیوسکهای جدید آغاز می‌شود.
قدیمی با اشاره به اینکه در مناطق ۲۲ گانه تهران ۱۲۰۰ کیوسک روزنامه فروشی وجود دارد گفت: برای نصب این دکه‌ها مناطق خاصی در نظر نداریم و به مرور در تمام مناطق شاهد ساماندهی کیوسکهای روزنامه فروشی و نصب آنها خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در مورد فروش سیگار در کیوسکهای روزنامه فروشی نیز افزود: در این خصوص نه ابزار و نه امکاناتش را داریم و ارگانهای ذیربط باید جلوی این تخلفات را بگیرند».

چند سؤال برای ما پیش آمد که ایشان یا هر مسئول دیگری اگر جواب بدهند، خیر دنیا و آخرت و دعای کلی آدم بدرقه راهشان خواهد بود؛
سؤال اول: با توجه به حجم وسیع مطالعه مردم در اوقات فراغت و تیراژ بسیار بسیار بالای مطبوعات در ایران که سر هم کلا به چهار میلیون (برای مطبوعات چهار میلیون خیلی است) نسخه نشریه می شود، آن هم برای جمعیت نزدیک به هشتاد میلیونی… ضرورت نصب کیوسک های جدید را که حتما ضروری ست توضیح دهند. (۳ نمره)

سؤال دوم: درباره سیگار فروشی در دکه های مطبوعات در تهران و دیگر شهرها، با توجه به این که کسی نه امکان مدیریتش را دارد و نه مسئولتیش را قبول می کند، و با توجه تر به این که سیگار برای مردم از روزنامه واجب تر است، آیا می شود دکه ها را به نام دکه سیگار فروشی و سفته فروشی تغییر عنوان داد و خدمات متنوع تری هم برای آن پیش بینی کرد؟ (۴ نمره)

سؤال سوم: آیا این مسائل اصلا به ما رسانه ها مربوط است که در آن دخالت می کنیم؟ (۳ نمره)
سؤال انحرافی: وقتی روزنامه ها آن قدر زیادند که تعطیل هم می شوند، کلا چه کاری بود که منتشر شوند؟ (نمره دلخواه؛ هر چقدر سخاوت و کرم پاسخ دهنده عزیز می باشد.)

سؤال چهارم: آیا امکان سنجی درباره مصرف مطبوعات در مناطق مختلف وجود دارد؟ اگر وجود ندارد لااقل از مردم محله ها درباره مصرف سیگارشان پرس و جو کنند تا دست کم نصب فوری دکه ها این موضوع مهم تر انجام شود. (نمره ندارد)