سرریز حرف‌ها

درباره‌ی تمام شدن برنامه‌ی طنز «حرف اضافه»*

دوست طنزنویس‌م از من خواست تا برای تمام شدن برنامه‌ی طنز «حرف اضافه» و در واقع برای ارضای خودشیفتگی‌م، چیزی بنویسم؛ برنامه‌ای که ناراحتی‌م را از تمام شدن‌ش پنهان نمی‌کنم. در شش ماهی که این برنامه زنده از سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شد، همیشه با بازخوردهای بیشتر از حد انتظار و انصافا بهتر از همین حد انتظار روبه‌رو شد؛ این که می‌گویم بهتر، به خاطر آن است که فکر می‌کردیم با شرایط سیاسی خاص بعد از انتخابات و رابطه‌ی جدید مخاطبان با صدا و سیما و بخش‌های اجرایی و سیاسی، این برنامه یا دیده نخواهد شد و یا حاشیه‌های سیاسی خواهد داشت؛ اما واقعا اتفاق بدی نیفتاد.

اگرچه نامه‌های شورای نظارت صدا و سیما، گاهی این برنامه را به دلیل آن چه «تخریب دستگاه‌های اجرایی، سیاه‌نمایی و …» برمی‌شمرد، زیر سؤال می‌برد، اما حمایت‌های مدیر شبکه‌ی یک و مهم‌تر، اراده‌ی تهیه‌کننده و من ـ به عنوان نویسنده و مجری آیتم ـ و تیم مشاوره‌ی محتوایی بر حفظ کیفیت و تفاوت این بخش با برنامه‌های طنز مشابه در رادیو و تلویزیون باعث شد تا در این شش ماه برنامه مخاطبان روزافزون پیدا کند؛ البته این برنامه در تلویزیون مشابهی نداشت و در دو شبکه‌ی رادیویی هم بخش‌هایی با شباهت‌های کمی به این آیتم وجود داشتند.

دوره‌ی نخست «حرف اضافه« در حقیقت از دی ۸۶ تا خرداد ۸۷ روی آنتن صبح بخیر ایران رفت؛ آن روزها هم برنامه با مخاطبان زیاد و متعجبی روبه‌رو شده بود، که یا برای سلامتی من نگران بودند و یا گمان‌های دیگری درباره‌ی من داشتند؛ «صبح بخیر ایران» تمام شد و گروه دیگری «صبح عالی بخیر» را راه انداخت و این برنامه هم ادامه نیافت؛ اما با شروع دوباره‌ی «صبح بخیر ایران» این آیتم طنز هم باز روی آنتن رفت؛ این بار اما شرایط سیاسی و اجتماعی کشور آن‌قدر مبهم و خطرناک بود، که راه‌اندازی دوباره‌ی یک آیتم طنز سیاسی ـ اجتماعی، آن هم در رسمی‌ترین شبکه‌ی سیما، جرات می‌خواست؛ و خب البته حمایت‌های مدیریتی خوبی هم از برنامه در همان آغاز می‌شد.

تصورات خیلی‌ها از من و این برنامه‌ی پانزده دقیقه‌ای، متنوع بود؛ بعضی‌ها اصرار داشتند که من ـ به عنوان یک طنزپرداز هیچ‌کاره ـ از آقازاده‌ها هستم، یا نسبتی سببی با بزرگان دارم**؛ بعضی‌ها فکر می‌کردند برنامه قبلا ضبط‌شده یا مثل بازی‌های جام‌جهانی با چند ثانیه تاخیر روی آنتن می‌رود؛ جالب‌تر آن که بعضی‌ها اصرار داشتند که حرف‌های این مجری غیرعادی از گوشی به زبان او جاری می‌شود! ولی این یک برنامه‌ی طنز معمولی بود با پنج خبر، که از خبرگزاری‌های رسمی انتخاب می‌شد و نت‌هاش را شب قبل می‌نوشتم و قبل از آنتن، متن‌ها بررسی نظارتی ـ مشورتی می‌شدند؛ البته هیچ وقت این آیتم سفارشی نبود؛ به جرات می‌گویم اگر احتمالا «حرف اضافه» بین مخاطبان اقبالی داشته، برای این است که محتوا و لحن و حتی چهره‌ی مجری‌ش هیچ شباهتی با بقیه‌ی برنامه‌های سیما نداشت! شاید مردم می‌دیدند حرف‌هایی که در ذهن‌شان درباره‌ی اتفاقات دولتی و اجتماعی، یا مشکلات‌شان هست، برای اولین بار از زبان یک مجری تلویزیون گفته می‌شود. واکنش‌های مردم، در کوچه و خیابان، خیلی مثبت‌تر از تصورمان می‌شد؛ و البته واکنش‌های رسمی‌ای که خیلی منتظرشان بودیم و خبری ازشان نمی‌شد.

حتما یکی از مهم‌ترین دلایل بیشتر دیده شدن دوره‌ی فعلی «حرف اضافه»، بازتاب آن در اینترنت و گاهی حتی شبکه‌های ماهواره‌ای آن سوی آب بوده است؛ خیلی‌ها که تلویزیون ایران را نمی دیدند و یا به هر دلیلی این برنامه را ندیده بودند، از این راه مخاطب برنامه شدند؛ ساعت پخش برنامه طوری بود که خیلی‌ها هنگام پخش برنامه یا در خواب بودند و یا در راه، اما بازپخش تکه‌هایی از بعضی برنامه‌ها که به خاطر واکنش به‌روز و متفاوت‌ش به تحولات جامعه جلب توجه می‌کرد، آن‌ها را با این بخش ساده‌ی طنز آشنا کرده بود. هرچند اصحاب مطبوعات و حتی بسیاری از طنزنویس‌ها واکنش خاصی به برنامه ندادند. خب لابد برنامه‌ی مهمی هم نبوده.

به هر حال بعد از شش ماه پخش زنده، این برنامه به دلیل تغییر تهیه‌کننده‌ی «صبح بخیر ایران» متوقف شد؛ در گفتگویی با ایسنا گفته بودم که شاید الگوی «حرف اضافه» برنامه‌ی طنز دهه‌ی هفتاد داریوش کاردان در رادیو بوده باشد؛ برنامه‌ای که در روزگار خودش و روزگار حکومت رادیو بر مخاطبان، جسورانه بود و خط قرمزهای زیادی را دور می‌زد. امیدوارم همان‌طور که بعد از دور‌ه‌ی‌ نخست این بخش، آیتم طنزی در «صبح عالی بخیر» به راه افتاده بود، طنز (به عنوان پرمخاطب‌ترین و ضروری‌ترین گونه‌ی برنامه‌ای) از برنامه‌های سیما حذف نشود. در این قحطی خنده، هر اتفاقی در هر رسانه‌ای با زمینه‌ی طنز، حتی به عنوان سوپاپ هم غنیمت است!

خوشحال می‌شوم شما و به ویژه اگر طنزنویس هستید، درباره‌ی این برنامه بنویسید.

* «حرف اضافه» از بهمن ۸۸ تا تیرماه ۸۹ هرروز در برنامه‌ی زنده‌ی«صبح بخیر ایران» شبکه‌ی یکم سیما پخش می‌شد .

**نگارنده به شدت مجرد است و باقی خواهد ماند.

28 thoughts on “سرریز حرف‌ها”

 1. با سلام خدمت آقای سمیعی. خوب اول اینکه بابت تموم شدن حرف اضافه خیلی متاسفم برنامه ی خیلی خوبی بود بعد اینکه میخوام راجع به شما و حرف اضافه کمی نظر بدم. با اجازه. به نظر من برنامه ایی مثل حرف اضافه تو تلوزیون لازمه. من خودم جنبش سبزم و بعد انتخابات تقریبا تلوزیون ملی ایران رو تحریم کردم اما برنامه ی شما رو میدیدم و واقعا نمیتونستم این یکی رو تحریم کنم چون حرفاتون حرف دل مردم بود. درسته نمیتونستید از شخصیتهای بزرگ و سیاسی کشور انتقاد کنی و مشخصا اسم بیارید اما اگه اشتباه نکرده باشم خیلی وقتا احساس میکردم که خیلی از حرفاتون منظورتون احمدی نژاد بود اما خوب به خاطر موقعیتتون نمیتونستید اسمی از احمدی نژاد بیارید اما حس میکنم یه ببینده و شنونده ی با هوش میتونست اینو حس کنه. طنزتونم که خیلی خوبه و وقتی برنامه رو اجرا می کردید آدم واقعا نمیدونست باید بخنده یا گریه کنه. با اینکه جنبش سبزم و از مخالفان سرسخت دولت اما هیچ وقت احساس نکردم که شما آقا زاده باشی یا مال خودشون همیشه احساس کردم دارید حرف دل مردمو با زبان طنز و گاهی طنز تلخ میگید و واقعا هم چیزی تو برنامه هاتون گیر نیاوردم که بگم ضد مردمه. باری به نظر من این برنامه نیاز بود در تلوزیون. و این انقادها نسبت به بعضی مسولین لازم بود.

  خوب آقای سمیعی بیش از این مزاحم نمیشم. من خودم طنز نویسم البته نه در حد و اندازه ی شما، دوست دارم کمکم کنید به عنوان کسی که طنز مینویسید واقعا دوست دارم کمکم کنید تا طنز نویسیم قوی بشه. دوست دارم بیاید به وبلاگم و کمکم کنید. اگر هم اجازه بدید شما رو لینک کنم ؟ اگر مایل به تبادل لینک هستید خبر بدهید.

  موفق و سبز باشید.

 2. نازنین ایلچی

  به عنوان یکی از نخستین بیننده های برنامه ات واقعا آیتم دوست داشتنی بود یک کار موفقیت آمیز تو زندگی هنریت بود و امیدوارم فرصت های بهتری برات به وجود بیاد

 3. سلام. خیلی وقته تلویزیون نمی‌بینم. خواهرم اما که برنامه‌تو مرتب می‌دید، یه بار کلی تعریف کرد و گفت که تو یه قسمتش ظاهرن از اینترنتی شدن سفارش داروها به طنز گفتی و خیلی خوشش اومده بود. من که نمی‌دونستم تو مجریش هستی، گفتم: نه بابا! من که اعتمادی ندارم دیگه به تلویزیون. خواهرم دوباره گفت: خیلی جالبه و طنز خوبی اجرا می‌شه تو برنامه و من در نهایت گفتم: خب حتمن یکی رواز خودشون گذاشتن که مثلن بگن هنوز هم آره… اگه به وبلاگت سر نمی‌زدم،‌نمی‌فهمیدم تویی احتمالن! حلالم کن! 🙂

 4. شاید باید فقط گفت احسنت
  و شاید هم باید نوشت راجع به این برنامه، آینده روشن میکنه
  اما کارت عالی بود

 5. خدمت شما که عرض کنم من در کشور دیگه ای زندگی می کنم و خوشبختانه !صدا و سیما رو نمی بینم.منتهی آوازه برنامه طنز جنابعالی چنان پیچیده بود که میگشتیم رو اینترنت و پیدا می کردیم.بعد هم که صفحه حضرتعالی رو در ف.ب دیدیمو دیگه با برنامه هات صفا میکردیم.به شدت کارتو میپسندم و امیدوارم در جای دیگه ای این کارو ادامه بدی.از نظر بدعت در طنز انتقادی کارتو میشه با طنز نوین علیرضا رضایی مقایسه کرد.موفق باشی مرد بزرگ

 6. سلام آقای حرف اضافه…حیف شد برنامه ات تموم شد…می خواستم بگم…یه جوری ذوق مرگ می شدم وقتی واقعیت های جامعه را می گفتی..امیدوارم..به زودی
  راهی به این تلویزیون سراسر از سانسور پیدا کنی…
  سوال اینجاست..که اگه تهیه کننده عوض شده…چرا بقیه قسمت هاش دست نخورده؟..
  اصلا به قول خودت…به ما چه ؟…با همون ژست قیافه خودت…

 7. سید مهدی امامزاده

  سلام رفیق
  باور کن که در زمان پخش برنامه هر روز برنامه ات را بصورت صوتی ضبط می کردم و آخر شب قبل از خواب گوش می کردم. تو همه این مدت تنها دلخوشی من و همسرم اجرای زیبای برنامه های شما بود. این چند روز که برنامه قطع شده کارم شده گوش کردن برنامههای پیشین ولی بجای خندیدن غصه می خورم واسه اون روزای سبز و قشنگ.
  امیدوارم هر جا که هستی شاد و خوش باشی
  خوشحال میشم اگه بعنوان سفر چند روزی در یزد میزبان تو باشم
  با آرزوی ایامی خوش و دیدار مجددت در یک برنامه تلویزیونی
  روز خوش
  خدانگهدار
  اگه یزد خواستی بیای از طریق ایمیل هماهنگ کن تا بتونم در خدمتت باشم

 8. جلال جان خسته نباشی. ما که به دلیل تنبلی‌ و شب‌‌بیداری‌های ناشی از گودر معمولا بخش‌هایی از کارهات را در اینترنت دیدیم و لذت بردیم. امیدوارم هر جا هستی شاد باشی و بخندی و بقیه را هم با شادی‌ات شاد کنی.

 9. هادی ناصری

  جلال جان بعضی روزها می رسیدم ببینم ولی واقعاً عالی بود. دستت درد نکنه. نگران نباش دوباره نوبت به تو خواهد رسید. اینطرفا اومدی خبر بده. زنده باشی

 10. سلام. از آشنایی‌تون خوش‌وقت‌ام. به واسطه‌ی لینکی که خانوم فخیمی داده بودن اودم این‌جا. یه جورایی کار و بار من هم به طنز گره خورده، گذشته از شعرام؛ موضوع پایان‌نامه‌م هم “طنز در اشعار عمران صلاحی”ـه….
  و این‌که اگر یک نشانی لطف کنید کتاب شعرم رو براتون پست می‌کنم.

 11. سلام !!!
  یعنی تموم شد ؟! هه ! مطمئنم دلیل تموم شدن برنامه سیاسیه !!! نه اینکه آزادی توو کشور ایران نزدیک به صفر مطلق هست واسه همینه که همه منتقدا محو میشن ولی امیدوارم شما باشید و با قدرت مثل همیشه به کارتون ادامه بدین و زیر بار زور نرید … منتظر برنامه جدیدتون هستم … کاش ساعتش یه خورده بهتر بودد … از اوون برنامه هم که از وزارت ارشاد گفتین خیلی خوشم اوومد و کلی خندیدم … ایوول دمت گررررم …
  منتظرم م م م م م م م م م م م م م …
  خوشحال میشم ایمیل بزنید
  خـــــدا بـا مـــــاســــت

 12. دكتر محمد صر فه جو

  جلال جان
  دائما برنامه ی شما رو می دیدم
  خیلی جالب بود
  امبدوارم موفق باشی عزیزم

 13. جلال خان من هم مثل خیلی های دیگه برنامه های صداوسیما رو تحریم کردم و فقط برنامه ۱۵ دقیقه ای تو رو می دیدم. برات آرزوی موفقیت ی کنم و به شدت منتظر کارهای بعدیت هستم..

 14. سلام. برنامه بسیار خوبی بود و واقعا ً از تموم شدنش ناراحت شدم. تصمیم دارم بخشی مشابه حرف اضافه شما، البته با اجازه خودتون، تو وبلاگم راه بندازم. نظر و پیشنهادتون رو با من در میون بذارین لطفا ً.

 15. دوشنبه های دوم هر ماه را به خاطر بسپارید

  دومین دوشنبه های هر ماه می خواهیم تمرین کنیم ” به رسم خنده ” را ازین به بعد ما با شما هستیم در دوشنبه های دوم هر ماه

  با اجرای متفاوت و بی نظیر داریوش کاردان

  و آیتم های گوناگون طنز و حضور شاعرانی نظیز سعید نوری ، سعید بیابانکی ، ناصر فیض ، محدرضا عالی پیام ، خلیل جوادی

  گروه های طنز رادیویی ، و هنرمندان طنز

  اجرای موسیقی

  پاپ توسط گیتاریست محبوب و مهربان پدرام

  و سنتی توسط گروه دردکشان

  و…

  زمان : دوشنبه / ۱۱ / مرداد / ۸۹

  مکان : نارمک ، میدان هلال احمر ، خیابان گلستان ، متروی فدک ، پارک فدک ، سالن فدک

  ساعت ۱۸ تا ۲۰

 16. علیرضا

  با درود فراوان به آقا جلال
  بواسطه اینکه من چه از نظر عقیدتی چه از نظر شغلی و چه از نظر فیزیکی!! شباهتهای زیادی با شما دارم با برنامه شما انس گرفته و از نظر روانی خودم راتخلیه میکردم.حالا مانده ام که با پایان یافتن این دور از برنامه های شما من خودم را کجا و چطور تخلیه کنم!!
  شخصی خیلی سال پیش به من گفت در امور اجتماعی انتقادی(یا همان سیاسی البته) هیچگاه روی لبه تیغ راه نرو چون ممکنه از یه طرف پات سر بخوره و اونوفت…
  اما من بر این عقیده ام که در جوامعی مثل ایران امروز ما که ظرفیت نقد پذیری بشدت پایین میباشد(مثل نرخ تورم اعلام شده)تنها راه انتقاد از کژی ها و پلشتیها دو راه!!میباشد که شما هر دو راه را به طرز هنرمندانه ای بلدین.یکی همان سیاست یکی به نعل یکی به میخ زدن یا به عبارت دیگر عدم وابستگی حزبی جناحی به طرفین این بازار مکاره و دیگری زبان تلخ طنزآلود که گویا تنها زبانیست که سر سبز!!را بر باد نمیدهد(بگذریم از اینکه موارد خلاف آنچه گفتم را سراغ دارم)
  شما بدرستی در این سایت نوشته اید که جایگاه چنین برنامه ای در رسانه ما بشدت خالی بوده و این مدل طنز کلامی(که من آن را گل آقایی میخوانم)جز در موارد معدود و محدود وجود نداشته.در عصر سرعت و ارتباط که همگان از همه چیز بسرعت آگاه میشوند نادیده انگاشتن و یا بازگو نکردن مسایل و معضلات جامعه کاری عبث ورسوا شده است. خصوصا در رسانه سراسری ما(که البته ملی بودنش ثابت شده!!)که از جمله وظایف اولیه آن نمایاندن آنجه که هست و باید باشد(نه آنچه که نیست)این امر مغفول واقع شده و اغلب بطور ناآگاهانه!!از کنار آن بسرعت گذشته است.
  اگر با گفتن این جمله بیشتر از این باد نکنی!!و مغرور نشوی در این وانفسا حضور شما و برنامه شما بیشتر به یک شگفتی می ماند.من هنوز در عجبم از مدیرانی که به پای برنامه شما ایستادن تا این دو کلمه حرف اضافه از دهان شما خارج شود.
  به هر حال من از طرفداران پروپا قرص برنامه های شما هستم و سخت منتظر ظهور برنامه جدید شما بر صفحه LEDدیوارکوب اطاقم میباشم.فقط تو رو جان اون انحنای زیبای شکمت!! زمان برنامه ات اینقدر زود نباشه.آخه زمان پخش قبلیت دقیقا زمانی بود که من تو سرویس اداره ام بودم و خروپف همکارانم رو تحمل میکردم.
  موفق تر باشی…

 17. درود..
  امروز تازه به این فکر افتادم که بیام و احیانا اگر وبگاهی هست شما رو جست و جو کنم……. فکر نمی کردم تا این حد بتونم کند ذهن باشم که الان این موضوع به ذهنم برسه!
  اومدم بگم هرچند که دیره اما خیلی ناراحتم که حرف اضافه نمی زنین دیگه… نمی تونم توضیح بدم چقدر اون خنده های از ته دل صبح من تو روح و روانم اثر خوب می ذاشت!
  خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم.. و خوشحالم که اینجایید… اگرچه لطف دیدن اون همه خونسردی و طنز روان و چهره ی مهربونتون رو اینجا نمیشه حس کرد…
  برقرار باشید…

 18. سلام آقا جلال…
  برنامه تموم شد … اما جلال سمیعی که هست…
  دوم مرداد منتظرتون بودم تو شکر خند… اما نبودین!!!

 19. استاد سلام
  فقط یک کلمه بگم که واقعا تک هستید.
  توروخدا کارتون را ادامه بدید
  واقعا برنامه بی نظیری بود
  خسته نباسید
  امیدوارم در سایر مسایل زندگیتان هم اینگونه موفق باشید

 20. حرف اضافه

  آقای سمیعی عزیز من خیلی خیلی به برنامه شما علاقه داشتم و همیشه هنگام صبحانه خوردن برنامه شمارا دیده و کلی می خندیدم خواهش می کنم دوباره آیتم حرف اضافه را راه اندازی کنید از این تهیه کننده جدید می خواهم که حتما دوباره حرف اضافه به برنامه های صبح بخیر ایران اضافه کند.

 21. Pingback: همه چيز درباره حرف اضافه! « فارسی ترین سایت دنیا

 22. Pingback: !فارسی ترین سایت دنیا | » همه چیز درباره حرف اضافه!

 23. سلام
  من تیکه‌هایی از این برنامه را از طریق اینترنت دانلود و نگاه کرده بودم. برنامه خوبی بود و جای تعجب بود که که چنین جوی همین چند ماه هم دوام آورد!
  در شمن وبلاگ شما را نیز به پیوندهای وبلاگم اضافه کردم.
  فعلاً خداحافظ

 24. حسینعلی مهدی

  با سلام
  چند سالی بود که تلوزیون تماشا نمی کردم به هر دلیلی که خودت بخواهی تصور کنی روزی در جمع دوستان صحبت از شما شد.علاقه مند شدم برنامه شما را ببینم صبح زود به خانه مادرم در طبقه پایین می رفتم وتلوزیونش را روشن می کردم تا برنامه شما را سر ساعت ببینم. تقریبا هر روز به وزیر راه گیر می دادی- برایم جالب بود. یا ظرفیت مدیران بالا رفته یا صدا و سیما ظرفیتش را بالا برده، به هر حال کار خوبی بود که اکثر اوقات هم نمی توانستم ببینم.
  اگر اونطرفی نیستی خسته نباشی و اگه بودی باز هم خسته نباشی چون همین که جرات اینو داشتی بری رو آنتن و همچی حرفایی رو بزنی بازم خیلیه

 25. درود
  اول عرض شود که بنده فرصتی برای روبرو شدن با تلویزیون ندارم و راستش رو بخواهید اصلا چشم دیدنش را ندارم. اما یکی دو تا از برنامه های شما و البته خود شما را از طریق بلوتوث زیارت کردیم و فی الواقع خوشمان هم آمد. بسیار صمیمی و البته جدی بوده می باشید. از وبلاگ دار بودن شما هم خبر نداشتیم وگرنه زودتر خدمت می رسیدیم. به هر حال خوش حال و با حال و سر حال شدیم از دیدن و خواندنتان. از این به بعد حتمن بیشتر خدمتتان می رسیم!
  انوشه زی
  و
  بدرود!

Comments are closed.