تجربه‌ی ارتباطی و رسانه‌ای سفر دوحه و زوریخ – ۱

photo_2016-11-27_16-33-19

تجربه‌ی سفر جذابی که به دعوت دفتر شرکت هوایپیمایی #قطرایرویز در تهران داشتیم، تجربه‌ی یگانه‌ای بود؛ سفری که با همراهی و میزبانی بخش توریسم #زوریخ در هفته‌ی پایانی اکتبر امسال اتفاق افتاد و به‌دلایلی که به تدریج خواهم نوشت، سفر کم‌نظیری بود.

شاید مهم‌ترین جذابیت حاصل از این #کوبرندینگ، این بود که تعدادی از اهالی رسانه را برای یک Press Trip همراه کردند، که دور هم جمع شدن‌شان در تهران هم به این آسانی نبود! من یکی از جوان‌ترهای این گروه بودم و هم‌سفر شدن با دوستان‌ی که هر یک از آدم‌ها تاثیرگذار در کار رسانه‌ای‌شان هستند، برای‌م بسیار باارزش بود. هوشمندی میزبانان این سفر هم چیدن ترکیبی متنوع از آدم‌های پرمخاطب برای بازنمایی و انتشار تجربه‌شان از این سفر بود.

۱. کار تازه‌ی والا یزدانی، دوست عزیزم و روزنامه‌نگار باسابقه‌ای که حالا مدیر مارکتینگ دفتر تهران قطرایرویز است، پیشنهاد تازه و کم‌سابقه‌ای در این سطح، برای استفاده‌ی هم‌زمان از دو روش بازاریابی محتوا (Content Marketing) و بازاریابی از طریق افراد تاثیرگذار (Influencer Marketing) برای دو شرکت میزبان بود؛ سفری که قطرایرویز پروازها و اقامت دلچسب طول پرواز را در فرودگاه #دوحه برنامه‌ریزی کرده بود؛ و بخش توریسم زوریخ هم مدیریت اقامت و گردش در زوریخ و حومه‌ی آن را بر عهده داشت. تجربه‌ی من در این سال‌ها به‌عنوان مشاور محتوا و رسانه، نشان می‌دهد که هنوز بسیاری از برندها در ایران، باوجود اهمیتی که به افراد تاثیرگذار و پرمخاطب می‌دهند، استراتژی مشخصی برای محتوای پیامی که از طریق آنان به مخاطب هدف می‌دهند، ندارند؛ به‌طور معمول، برندها روی خلاقیت‌های خود چهره‌های اینستاگرامی و توییتری حساب زیادی باز می‌کنند و نتیجه گاهی چندان دلچسب نیست. تجربه‌ی این سفر، نشان می‌دهد که از مدت‌ها پیش از سفر، محتوای خام اطلاعاتی و برنامه‌ی دقیق سفر، دایما به هم‌سفرها ارایه می‌شد؛ برنامه‌ریزی خوبی که هر دو میزبان داشتند تا سفر یک سفر رسانه‌ای واقعی و در عین حال دلچسب و غیرسفارشی باشد، مهم و کم‌نظیر بود.

۲. یک دلیل جزیی‌تر این که سفر دوحه و زوریخ را یک سفر متفاوت رسانه‌ای می‌دانم، پوشش دایمی اطلاعات و اخبار از طریق دفتر قطرایرویز در تهران و ای‌میل‌های دقیق و عملیاتی توریسم زوریخ بود؛ برنامه‌ریزی سفری که حتی به جزییات دما و وضعیت هوای روزهای سفر اشاره کند و تمام موزه‌ها و بخش‌های توریستی و رستوران‌های سفر را با لینک‌ها و شرح کاربردی، از هفته‌ها قبل به مسافران معرفی کند، در ایران هنوز چندان رایج نیست؛ در ایران بسیاری از آژانس‌ها حتی حوصله‌ی پاسخ‌گویی به پرسش‌های مهم شما را ندارند! باور کنید وقتی ای‌میل آخر به کفش‌های مناسب برای هوای بارانی زوریخ اشاره کرده بود، از این مقایسه با سفرهای رایج این‌جا دل‌م گرفت!

۳. با وجود سفارشی بودن ما برای سفارت سوییس در تهران، اطلاع‌رسانی دقیق و پی‌گیری دایمی مدارک لازم برای دریافت ویزا، تجربه‌ی متفاوتی از #سفارت رفتن هم ساخت؛ از صف‌های طولانی سفارت‌های بسیاری از کشورهای اروپایی، جلوی در سفارت #سوییس خبری نبود؛ دعوت‌نامه‌ی سفر و فرایند محترمانه‌ی مراجعه به سفارت‌خانه، نشان می‌داد که فضای ارتباطی این کشور، فقط نباید در پوشش شهرت گران بودن و سختگیری‌هاش در اعطای ویزا فراموش شود. به‌گمان‌م مجموع رایزنی‌های دو میزبان این تجربه‌ی آسوده در فرایند دریافت #ویزا را ایجاد کرده بود.

۴. دلیل دیگر تجربه‌ی متفاوت رسانه‌ای و ارتباطی این سفر، سایت‌ها و حجم انبوه کانال‌های اطلاعات و برنامه‌ریزی برای سفر زوریخ و هم‌چنین شناخت فضا و امکانات فرودگاه بین‌المللی #حمد در شهر دوحه بود؛ درباره‌ی جزییات این اطلاع‌رسانی‌ها در یادداشت‌های بعدی خواهم نوشت؛ اما گزاره‌ی کلی من از این تجربه، تلاش و اولویت میزبان‌ها به دسترسی مستقیم شما به اطلاعات لازم از طریق رسانه‌های خودشان و پرهیز از سرگردانی شما در جستجوهای گوگلی‌ست.

(این یادداشت‌ها ادامه دارد.)

#قطرایرویز #زوریخ #سفرورسانه
#GoingPlacesTogether #ZurichTogether #QatarAirways #HIAQatar #visitzurich