پرش به محتوا

بایگانی

بایگانی اردیبهشت, ۱۳۹۲

این روزها انگار روزهای ساکت بودن است؛ بر خلاف بگم بگم‌های اهل سیاست، که نان را در تعداد واژه‌های بیرون‌ریخته از هر جا می‌بینند، ما شهروندان نمی‌دانم درجه‌ی چند، ساکت نشسته‌ایم به تماشای بازی‌هایی که بیش از تعداد تماشاچی، بازیگر دارند. چرخ بازیگر هم از این بازیچه‌ها لابد بسیار دارد… اما مشکل این‌جاست که انگاره‌ی بازی هم عوض شده است؛ مبهم شده است. حتی طرفین بازی معلوم نیستند.

در این میان، رسانه‌ها هم گیج می‌زنند؛ شنبه‌ی آخر ثبت‌نام نامزدهای ریاست‌جمهوری، آن‌قدر منبع موثق توی نت ریخته بود که آدم نمی‌دانست به کدام‌شان تکیه کند؛ اما نشانه‌ی همین گیجی رسانه‌ها هم کم بودن سایت‌های فوری چی‌چی‌نیوز هستند که به خاطر سردرگمی اهل سیاست، حتی وقت رویش ناگزیر و غیره نیافتند. قبول کنید که انتخابات عجیبی‌ست امسال.

در این همهمه اما من به همین اینترنت لنگ و بیمار دل‌خوش‌م؛ از آن رو که کاربران ایرانی‌ش با هر بدبختی‌ای که شده پایش می‌نشینند و هی دکمه‌ی رفرش سایت‌های خبری را می‌زنند، تا اتفاقی را که می‌دانند می‌افتد، زود رصد کنند. حقیقت در اینترنت یافت نمی‌شود، اما این حقیقت که دیگر نمی‌شود جلوی رسانه‌ها را گرفت، آشکار است.

داشتم بیانیه‌ی سوم یکی از نامزدهای هنوز احتمالی انتخابات را می‌خواندم، که به ابهام و سیاست‌ورزی ناشی از همین ابهام شهرت دارد؛ به این فکر می‌کردم که شاید بزرگ‌ترین ضعف او در این سن و سال، این است که هنوز می‌پندارد مبهم گفتن و در پرده‌ی کنایه بودن، او را نه فقط رازآلود که بزرگ می‌کند… اما معتقدم دوران رازآلود بودن گذشته است. شفاف شدن، مهم‌ترین پوست انداختنی‌ست که آدم‌های میدان سیاست باید به آن تن دهند، وگرنه دیگرانی هستند که حتی به دروغ، شفاف‌شان خواهند کرد.

می‌روم ماست‌م را بخورم. شفاف و تاییدشده و سلامت باشید.

اصل خبر که مربوط به وزارت کشور و انتخابات ریاست جمهوری ست و بعید است که ندانید امروز شنبه آخرین مهلت ثبت نام نامزدهاست؛

صولت مرتضوی رئیس ستاد انتخاباتی کشور در جمع خبرنگاران درباره روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: روند به این گونه است که نامزد خود یا نماینده تام الاختیارش در ستاد انتخابات کشور حضور یافته و مراحل ثبت نام را طی می‌کند، وی با تاکید بر اینکه داوطلبان بایستی مدارک لازم را همراه خود داشته باشند، تصویب کرد: بعد از ثبت نام ما مدارک را برای شورای نگهبان می‌فرستیم.

مرتضوی مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات را 5 روز عنوان کرد و گفت: از تمام کسانی که در ستاد انتخابات کشور حضور می‌یابند به این دلیل که شرایط اینجا عمومی است ثبت نام به عمل می‌آید ولی توصیه ما این است که کسانی که شرایط ثبت نام را ندارند به وزارت کشور نیایند.

وی همچنین تاکید کرد: ما از همه کسانی که در ستاد انتخابات کشور حضور می‌یابند ثبت نام به عمل می‌آوریم و تا زمانی که داوطلبان حضور دارند، ثبت نام انجام می‌شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه به اندازه کافی امکانات برای ثبت‌نام فراهم شده است، تصریح کرد: ما آمادگی داریم از حدود 40 یا 50 نفر روزانه ثبت‌نام کنیم.

بنابر اظهارات بالا و این که در چند روز اخیر افراد بسیار زیادی احساس تکلیف کرده اند و نامزد شده اند، شما هم تا آخر وقت اداری امروز اگر یکی از ویژگی های زیر را دارید، برای خوشبخت کردن ملت به وزارت کشور بروید:

یک _ اگر احساس می کنید این همه آمدند و باز شما یک چیز دیگرید، بروید ثبت نام کنید.

ب _ اگر احساس می کنید تحلیل های شما در تاکسی و موقع فوتبال دیدن و قلیان بعد از شام، به درد اقتصاد کشور می خورد، بروید ثبت نام کنید.

پ _ اگر احساس می کنید مگر چه چیزتان از دوستان کمتر است که نروید، خب بروید ثبت نام کنید.

ت _ اگر احساس می کنید با شعارها یا برنامه های دوستان حال نکرده اید، که خب البته خیلی هاشان هم حتی هنوز معلوم نیست، بروید برای ثبت نام و در راه شعارها و برنامه ها را هم بنویسید. آن جا تریبون هم هست. سیب هست. مهربانی هست.

ث _ اگر به دنبال فرصتی برای شناخته شدن و درک استعدادهای ناشناخته تان از سوی مردم و رسانه ها هستید، حتما ثبت نام کنید.

ج _ اگر چیزی برای افشاگری دارید، حیف است که نروید.

چ _ کلا در این اوضاع حیف است نروید.

د _ تا این لحظه خود من تصمیمی ندارم و به درخواست های هواداران هم جوابی نداده ام. برای من شایعه درست نکنید.

امسال دومین همایش روز رسانه‌های اجتماعی در نهم تیرماه برگزار می‌شود؛ اگر به این موضوع علاقمند هستید حتما در این همایش ثبت‌نام کنید؛ من هم با مقاله‌ای با عنوان «بررسي علل و موانع بكارگيري شبکه‌های اجتماعي در سازمان‌هاي ايراني» در این همایش سخنرانی خواهم داشت.

#smday1392 دومین همایش روز رسانه‌های اجتماعی را با این تگ در توییتر و فیسبوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

ممنون می‌شوم این نوشته را دست به دست بچرخانید.

×

نقش کلیدی مردم و جامعه در رسانه‌های اجتماعی موجب شده تا این رسانه‌های نوین در سال‌هاي اخير، به رده پربيننده‌ترين ‎سایت‌های جهان و ایران راه يابند. اما سوال این است که در این میان شرکت‌های خصوصی و دولتی، سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها  و سایر دستگاه‌های اجرایی در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره چه استفاده هایی می‌توانند از ظرفیت‌های رسانه‌های اجتماعی کنند؟

به دنبال برگزاری موفق اولین همایش “روز رسانه های اجتماعی” در سال گذشته، دومین همایش با موضوع “رسانه های اجتماعی برای سازمان ها” برگزار می شود تا با تعامل بیشتر میان پژوهشگران، مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده سازمانی راه را برای بهینه سازی و شناخت ظرفیت ها، فرصت ها، راهکارهای و کاربردهای رسانه های اجتماعی فراهم نماید.

محورهای همایش :

  • کاركردهای رسانه‌های اجتماعی برای سازمان‌ها
  • طراحی، توسعه و کاربرد رسانه‌های اجتماعی سازمانی
  • فرهنگ سازماني، آموزش و رسانه‌هاي اجتماعي
  • تبليغات و بازاریابی با رسانه‌‏های اجتماعی برای رونق کسب‌‏وکارها
  • بررسي علل و موانع بكارگيري رسانه‌هاي اجتماعي در سازمان‌هاي ايراني
  • استراتژی و سیاست سازمان‌ها در ایجاد و یا مواجهه با رسانه‌های اجتماعی
  • روش‌های ترویج رسانه‌های اجتماعی سازمانی در دستگاه‌های همراه
  • تجارب عملیاتی و پیشینه عملی سازمان‌های ایرانی و خارجي
  • راه‌های بررسی اثربخشی و تحلیل بازخورد سازمان‌ها در رسانه‌های اجتماعی
در هفته‌نامه‌ی همشهری جوان این هفته یعنی شنبه 14 اردیبهشت 1392، پرونده‌ای درباره‌ی شوخی‌های متفاوت نسل‌ها کار شده است؛ من هم گفتگویی درباره‌ی همین شوخی‌های نسل جدید دارم.
به من هم گفته‌اند «موجود بامزه».

اصل خبر این است:

معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: خودروسازها برای فروش محصولات خود براساس دستورالعمل جدید ملزم شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن صالحی نیا با بیان اینکه شورای رقابت درراستای وظیفه قانونی ، قیمت خودرو را تعیین می کند، افزود : بر این اساس، خودروسازها باید قیمتهای خود را در چارچوب این دستورالعمل ارائه کرده و با توافق با این شورا خودروها را بفروشند.

وی با بیان اینکه شورای رقابت به طور حتم شرایطی را هم مهیا خواهد کرد تا درآن قیمت تمام شده خودرو و هزینه های مرتبط با آن درنظر گرفته شود ، افزود : بدون شک با اجرای دستورالعمل جدید هم تولید کنندگان وهم مصرف کنندگان از این بلاتکلیفی خارج خواهند شد.

صالحی نیا با بیان اینکه باید برای تولیدکنندگان خودرو و قطعات آن هم شرایط مناسبی مهیا ساخت تا آنها بتوانند تولیدات خود به بهترین شکل ممکن روانه بازار کنند، افزود: این شرایط به تبع برای مصرف کنندگان هم وجود دارد و آنها هم باید خود را با قواعد و قیمت نهایی خودروها تطبیق دهند تا بتوانند براساس آن نیازخود را برآورده سازند.

وی افزود: وظیفه اصلی شورای رقابت دراین مقطع ، ابلاغ روش قیمت نهایی خودروهاست.

پرسش اول: نتیجه این اقدام مبارک و قاطعانه چه خواهد بود؟

الف _ قیمت ها به سرعت و با شدت می کشد پایین.

ب _ قیمت ها و تولید با هم می کشند پایین.

ج _ قیمت ها می کشند بالا.

د _ یک چیزهایی بالا پایین می شود بالاخره.

پرسش دوم: واکنش سایپا به قیمت های جدید چه بود؟

الف_ سمعا و طاعتا گفت و قیمت را کشید پایین.

ب _ گفت ما هم منتظر پایین آمدن قیمت ها بودیم و الان برای مردم خوشحالیم.

ج _ گفت: آن قدر تولید می کنیم تا قیمت ها حتی کمتر هم بشود.

د _ حواله داد به ایران خودرو. کلا عرض کردم.

پرسش سوم: چرا زور شورای رقابت به خودروسازها و دلال ها نمی رسد؟

الف _ کی گفته نمی رسد؟ خوب هم می رسد.

ب _ زورش به هرکی نرسد به مردم که رسیده است.

ج _ خودروسازها خودشان قطب عالم امکان هستند و نیاز به دستور ندارند.

د _ ما خودمان دوست داریم از صنعت ملی خودروسازی حمایت کنیم. به کسی چه مربوط؟

پرسش مشکوک: چرا مدت هاست پژو 405 از زیر آتش نمی گیرد؟

الف _ خواسته ببیند فضولش کیست.

ب _ تولید ملی، بازارهای جهانی

ج _ خیلی چیزهای دیگر از هم زیر آتش می گیرد، دلیل نمی شود آدم بگوید.

د _ می گیزد، ولی صداش بعدا در می آید.

پرسش چهارم: آخرش چه می شود؟

الف _ ما نمی دانیم. می دانستیم هم نمی گفتیم.

ب _ ما نبودیم. ما شهرستان بودیم از اولش.

ج _ آخرش هر چه باشد، مثل شاهنامه خوش است.

د _ هر چیزی می خواهید بگویید تا اعتراف کنیم. ته ش هم امضا بیندازیم. خلاص.

این مطلب امروز در صفحه‌ی هشت روزنامه‌ی هفت صبح منتشر شده است.