Categories
استراتژی محتوا جلال سمیعی رسانه نقد و مقاله

#استراتژی_محتوا؛ تفکیک تعریف‌ها – ۱۵

در بسیاری از تماس‌ها برای مشاوره یا ارزیابی کار رسانه‌ای و محتوایی یک پروژه، بارها پیش آمده است که کار #استراتژی_محتوا را با #روابط_عمومی یا #بازاریابی_محتوا و #فروش و #تبلیغات، اشتباه گرفته‌اند، یا دست‌کم در ساختار سازمانی‌شان وظایف این چند بخش را با هم ادغام کرده‌اند.

پیش‌تر گفته‌ام که براساس تجربه‌های‌م، مهم‌ترین دعوا در سازمان‌ها میان کارمندان و مدیران در هر رده‌ای، نداشتن شرح‌ وظایف سازمانی‌ست؛ همین ماجرا درباره‌ی تعریف‌ها و انتظارات سازمانی از بخش‌های مختلف هم صدق می‌کند. گرفتاری عمده‌ی روابط‌عمومی با بخش‌های دیگر سازمان هم به همین درد کهنه‌ی سازمانی برمی‌گردد. بسیاری از سازمان‌ها انتظارات بخش‌های فروش و بازاریابی و برندینگ و تبلیغات را از روابط‌عمومی دارند، در حالی که کار روابط‌عمومی با این بخش‌ها تداخل‌هایی دارد، اما لزوما وظایف آن‌ها را قرار نیست انجام بدهد.

برای مثال، وقتی یک بحران رسانه‌ای و شایعات فراگیر درباره‌ی یک سازمان یا برند ایجاد می‌شود، همه‌ی بخش‌های گفته‌شده باید سهم خودشان را در احیای برند، مدیریت بحران خبری و منشا آن، دل‌جویی از مشتریان عصبانی و… انجام دهند؛ اما روابط‌عمومی مهم‌ترین بخشی‌ست که علاوه بر کمک ابزاری به هر یک از بخش‌های فروش و بازاریابی و… باید نقشه‌ی راه کلی و دفاعی همه‌جانبه از #تصویربرند و #هویت_شفاهی آن برند طراحی و اجرا کند. نقشه‌ی راهی که باید با کمک ایتراتژی محتوا و رسانه، چارچوب‌ها و پیش‌بینی‌هایی بری حل بحران داشته باشد.

یادتان باشد اگر از شما خواستند کار روابط‌عمومی را در هر سطحی انجام بدهید، اول روی تعریف‌ روابط‌عمومی تفاهم کنید! در تعریف جدید روابط‌عمومی، حوزه‌های انتشار غیررسمی محتوا و قدرتی که دارند، انکارنشدنی‌اند؛ در تعریف جدید روابط‌عمومی، استراتژی محتوا و رسانه یک سند پایه و ضروری برای چینش و اجرای ساختار ارتباطی مجموعه در درون و بیرون است.

*

درباره‌ی این تفکیک‌ها بیشتر خواهم نوشت.

جلال سمیعی – استراتژیست محتوا و مشاور روابط‌عمومی

#PublicRelations #ContentStrategy #JobDescriptions