نويسنده و مجري بخش «حرف اضافه»‌ي صبح بخير ايران: بخشي از الگوي كارم را به داريوش كاردان مديونم

تلاش مي‌كنم شوخي‌هاي اين بخش با توهين همراه نشود
1388/11/28
نويسنده و مجري آيتم «حرف اضافه» برنامه «صبح بخير ايران» گفت: تلاش مي‌كنم اين بخش واقعا طنز باشد و شوخي‌هاي آن با توهين و تمسخر همراه نشود در عين‌حال انتقادي هم باشد.
به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «حرف اضافه» بخشي از برنامه‌ي صبح بخير ايران است كه در فصل‌هاي زمستان 86 و بهار 87 سري پيشين اين برنامه پخش مي‌شد و با برخي از خبرها شوخي مي‌كرد.
جلال سميعي ـ مجري و نويسنده «حرف اضافه» ـ در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا درباره‌ي اين بخش گفت: تاكنون سابقه نداشته است كه چنين آيتمي به صورت زنده در شبكه ـ كه شبكه‌ي كاملا رسمي و ملي است ـ پخش شود و بتواند با دستگاه‌هاي اجرايي و رفتارهاي اجتماعي با جديت شوخي كند و درواقع سابقه‌ي اين آيتم، خودش است كه حدود دوسال پيش پخش مي‌شد و مشكلي براي آن به وجود نيامد.
او درباره‌ي خط قرمزهاي «حرف اضافه» اظهار كرد: طبيعي است كه خط قرمزهايي وجود دارد. خط قرمز جدي ما اين است كه نقد برنامه را متوجه افراد نكنيم بلكه سياست‌ها را به نقد بكشيم.
سميعي در زمينه‌ي انتخاب خبر به منظور طرح آن‌ها در «حرف اضافه» گفت: آخر وقت هرروز چهار پنج خبر را انتخاب مي‌كنم، البته شكر خدا خبرهاي خنده‌دار كم نيستند.
او تأكيد كرد: من نويسنده‌اي هستم كه اين آيتم را با شخصيت واقعي خود اجرا مي‌كنم و به جز متن و لحن طنزآميز از تمهيد ديگري بهره نمي‌برم.
مجري «حرف اضافه» با بيان اين‌كه نمونه‌ي اين آيتم را داريوش كاردان در دهه‌ي 70 عصرهاي جمعه در راديو سراسري اجرا مي‌ كرد، گفت: بخشي از اين الگو را به كاردان مديون هستم.
او در پاسخ به اين پرسش ايسنا، كه چه‌قدر از تجربه‌هاي خود و راديو براي اجرا و نويسندگي «حرف اضافه» استفاده كرده‌ايد، گفت: اين بخش هنوز يك آيتم راديويي است تا تصويري. درواقع در «حرف اضافه» لحن و كلام موثر است.
سميعي اضافه كرد: چون چندسال است كه چه در راديو تهران و چه در راديو جوان سردبير برنامه‌هاي زنده طنز بوده‌ام تقريبا خط‌قرمزهاي طنز در صداوسيما را به طور كامل مي‌شناسم و همين عوامل شايد دلايلي باشد كه مسؤولان سيما به من اعتماد كرده‌اند و به من در اين آيتم آزادي عمل داده‌اند.
او در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا معتقد هستيد كه نوع بيان و حركات شما در «حرف اضافه» شبيه يكي از كارگردانان و بازيگران معروف طنز تلويزيون است، اظهار كرد: چند نفر از مخاطبان و دوستانم اين حرف را به من زده‌اند. من به اين هنرمند احترام مي‌گذارم، اما اگر شباهتي وجود دارد، قطعا عمدي نيست چون نوع كار من و او متفاوت است. من نويسنده‌اي هستم كه با لحن واقعي خود مطالب طنزي را درباره‌ي برخي اخبار روز مي‌گويم اما او نويسنده و كارگرداني است كه براساس متن نويسنده‌اي ديگر با گروهي از نويسندگان كار مي‌كند بنابراين تفاوت زيادي بين نوع كار من و او وجود دارد.
سميعي در پايان اضافه كرد: اين شباهت را رد مي‌كنم چراكه اگر او نماد طنز در سيماست، دليلي نمي‌شود كه هركاري از حوزه طنز به او منتسب شود بنابراين اين مقايسه به طور كلي نادرست است.

6 thoughts on “نويسنده و مجري بخش «حرف اضافه»‌ي صبح بخير ايران: بخشي از الگوي كارم را به داريوش كاردان مديونم”

  1. سلام اقاجلال من باحال ترین پسر دنیا تورا می دونم وباحال دختر دنیا خودم رو می دونم چاکریم یادته هی گفتی این تیتراژ مال جزیره گالاگالا است برداشتنش پس منم اینقدر این کامنت میزارم بلکه ام تو به دادم برسی. واون اینکه میخوان برنامه عمو پورنگ را ریشه کن کنند یه خرده دستشون بنداز تا این کار را با این طفل معصوما نکنن در ضمن من بچه اصهونم واز وسط اقیانوس زاینده روددارم برات کامنت میزارم تا به باتلاق گاو خونی نرسیدم بهتر فرار کنم. پس قرارمون یادت نره منتظرتم.

  2. اميدوارم حرفي كه ميزنم دستتون برسه
    ازتون يه انتقاد كوچيك دارم اونم اينه كه شما تو برنامه تون به موضوع هاي بودار ادامه نميديد خواهشا از اين به بعد لطفا به بعضي موضوع ها گير بدين و ولش نكنيد مثلا همين بعضي ها كه صبح يه طرحي ميدن شب تكذيبش ميكنن و كلي پول اين ور و اونور ميشه

  3. سلام. من خیلی خواب آلودم.ولی یه بار که اتفاقی برنامه اتون رو دیدم هر روز بیدار مبشم و میبینم. خیلی جالبه. موفق باشید.

  4. با سلام
    چرا دیگر قرار نیست در برنامه صبح بخیر ایران اجرا داشته باشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    لطفا مسئولین صدا و سیما پاسخگو باشند که یک بخش پر مخاطب بطور ناگهانی حذف می شود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Comments are closed.